همه چیز در رابطه با کاردرمانی!

گفتاردرمانی تهران

کاردرمانی چیست؟

کار درمانی یا ارگوتراپی  علم و هنر استفاده از تمرینات و فعالیت های هدفمند در۳ سطح جسم ،ذهن و روان در تمامی سنین میباشد.
هدف کاردرمانی بازتوانی مشکلات جسمی و ذهنی،افزایش سطح توانمندی کودکان و بزرگسالان ،حفظ استقلال فردی،شناساسیی نقاط ضعف فرد و مداخله زودهنگام جهت زندگی با کیفیت تر میباشد. ارگوتراپی فرد را برای انجام فعالیت های روزمره خودخود به استقلال میرساند.

کاردرمانی موسوی مهر

کاردرمانگر کیست؟

بسیاری از افراد به دلیل محدویت های جسمی -ذهنی و یا روانی نمیتوانند زندگی خود را به صورت مستقل اداره کنند و نیاز به کمک ارگوتراپی دارند. کاردرمانگر با تسلط بر علوم مختلفی از جمله اناتومی ،فیزیولوژی،روانشناسیی و با برنامه درمانی جامع و تکنیک های درمانی مناسب و با درنظر گرفتن علایق بیمار میتواند به این افراد کمک کند تا از وابستگی خارج شوند و بتوانند بدون نیاز به دیگران به طور مستقل به فعالیت های شخصی روزمره و حداکثر عملکرد خود برسند.

ارگوتراپی برای چه سنی مناسب است؟

کاردرمانی یا ارگوتراپی برای تمام مقاطع سنی برای هرگونه محودیت جسمی،ذهنی،حسی-حرکتی آماده خدمت رسانی میباشد.
به طور مثال از نوزادی که تاخیردر گردن گرفتن(تورتیکولی) دارد تا کودک اتیسمی که مشکلات پردازش حسی-حرکتی دارد و یا کهنسالی که به دلیل پارکینسون یا ضایعه مغزی برخی مهارت های حرکتی و‌کلامی خود را از دست داده است و در انجام کار های شخصی خود ،در زمینه شغلی و روابط اجتماعی دچار وابستگی و افسردگی شده است ، همه و همه نیاز به مداخلات کاردمانی دارند.

گفتاردرمانی نیاوا

 

چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند؟

-کودکان دارای نقص توجه و تمرکز
-کودکان اتیسم با مشکلات ذهنی-حسی-حرکتی
-کودکان فلج مغزی
-کم توان ذهنی مانند سندرم ها..
-کودکان با مشکلات شناختی و درکی
-کودکان دارای اختلال یادگیری(خواندن و نوشتن و..)
-کودکان با اختلال ارتباطی و رفتاری
-کودکان دارای مشکلات ارتوپدی نظیر شکستگی ها
-کودکان با اختلال ارتباطی و رفتاری
-کودکان دارای تاخیر حرکتی و رشدی
-قطع عضو و….

کاردرمانی افراد سکته مغزی

کاردرمانی بزرسالان برای چه کسانی مفید میباشد؟

-پارکینسون
-ام اس
-ضایع نخاعی
-ضربه مغزی
-بیماری های پیشرونده
-سوختگی
-مشکلات حرکتی اندام فوقانی
-ضایعه تاندونی
-اسکیزوفرنیا
-اختلالات خلقی و شخصیتی
-مشکلات روانی مربوط به کهولت سن و…

کاردرمانی کودکان شامل چه مواردی میباشد؟

• تسهیل مراحل رشد حرکتی:

• مهارتهای حرکتی درشت به عنوان مثال تعادل ،پریدن ،نشستن پشت میز
• مهارت های حرکتی ظریف برای مثال نوشتن، بستن بند کفش و دکمه و الگوی تغذیه
• بهبود عملکردهای اجرایی ،توجه و تمرکز
• افزایش حافظه
• بهبود هماهنگی چشم و دست
• حمایت عاطفی اجتماعی
• کاهش و تعدیل اختلالات پردازش حسی
• تعدیل توان عضلانی
• بهبود وضعیت تعادل
• رفع یا جلوگیری دفورمیتی مفصلی
• مهار رفلکس های غیرطبیعی موجود
• بهبود مهارت های خودیاری و خودکنترلی در زندگی روزمره مانند: حمام بهداشت ، خوابیدن،لباس پوشیدن ، توالت رفتن
• بهبود هماهنگی عصب -عضله
• رفع مشکلات خواندن و نوشتن در مدرسه

کاردرمانی کودکان

کلینیک نیاوا با تیم کاردرمانی مجرب به همراه تجهیزات پیشرفته‌و نوین برای انواع حیطه های کاردمانی اعم از جسمی ،ذهنی و حسی-حرکتی تمام تلاش خود را میکند تا توان از دست رفته افراد را بازسازی کند و فرد به استقلال شخصی برسد.

گفتاردرمانی

سوالات متداول

۱٫ کاردرمانی چیست؟ کاردرمانی یا ارگوتراپی به استفاده از تمرینات و فعالیت‌های هدفمند در سطوح جسم، ذهن، و روان اختصاص دارد و به بازتوانی مشکلات جسمی و ذهنی کمک می‌کند.

۲٫ هدف اصلی ارگوتراپی چیست؟ هدف کاردرمانی عبارت است از افزایش سطح توانمندی، حفظ استقلال فردی، و مداخله زودهنگام برای زندگی با کیفیت بهتر.

۳٫ کاردرمانگر کیست و چه وظایفی دارد؟ کاردرمانگر یک متخصص است که به ارزیابی، تشخیص و درمان افراد با محدودیت‌های جسمی، ذهنی و روانی می‌پردازد، به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به طور مستقل زندگی کنند.

۴٫ کاردرمانی برای چه سنینی مناسب است؟ کاردرمانی برای تمامی سنین، از نوزادان تا سالمندان، در صورت وجود محدودیت‌های جسمی، ذهنی یا حسی-حرکتی، مناسب است.

۵٫ چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند؟ کودکان با نقص توجه و تمرکز، اوتیسم، فلج مغزی، اختلالات یادگیری، اختلالات ارتباطی و رفتاری، مشکلات ارتوپدی، و تاخیر حرکتی و رشدی به کاردرمانی نیاز دارند.

۶٫ ارگوتراپی بزرگسالان برای چه کسانی مفید است؟ افراد مبتلا به پارکینسون، ام‌اس، ضایعات نخاعی، ضربه مغزی، بیماری‌های پیشرونده، سوختگی، مشکلات حرکتی اندام فوقانی، اختلالات روانی و شخصیتی، و مشکلات مرتبط با کهولت سن.

۷٫ کاردرمانی کودکان شامل چه مواردی می‌شود؟ کاردرمانی کودکان شامل بهبود مراحل رشد حرکتی، مهارت‌های حرکتی ظریف، عملکردهای اجرایی، هماهنگی چشم و دست، حمایت عاطفی اجتماعی، اختلالات پردازش حسی، مهارت‌های خودیاری، و بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن است.

۸٫ کلینیک کاردرمانی نیاوا چگونه به درمان اختلالات کمک می‌کند؟ کلینیک کاردرمانی نیاوا با استفاده از تیم مجرب و تجهیزات پیشرفته، به بازسازی توان از دست رفته و رسیدن به استقلال شخصی در انواع حیطه‌های کاردرمانی کمک می‌کند.

۹٫ ارگوتراپی چه تأثیراتی بر روی اعتماد به نفس دارد؟ کاردرمانی با تقویت مهارت‌های فردی و حرکتی به افزایش اعتماد به نفس و استقلال فردی کمک می‌کند.

۱۰٫ کاردرمانی چگونه به افراد با اختلالات ارتباطی و رفتاری کمک می‌کند؟ ارگوتراپی با ارائه تمرینات و راهکارهای خاص، به بهبود مهارت‌های ارتباطی و رفتاری افراد با اختلالات ارتباطی و رفتاری کمک می‌کند.

۱۱٫ کاردرمانی چگونه به کودکان با اختلال یادگیری کمک می‌کند؟ کاردرمانی با تمرکز بر مهارت‌های خواندن و نوشتن، به کودکان دارای اختلال یادگیری کمک می‌کند تا در مدرسه پیشرفت کنند.

۱۲٫ ارگوتراپی چه نقشی در بهبود مهارت‌های حرکتی دارد؟ کاردرمانی به تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، تعادل، هماهنگی و وضعیت بدنی کمک می‌کند.

۱۳٫ کاردرمانی چگونه به افراد با ضایعات نخاعی کمک می‌کند؟ کاردرمانی با فراهم کردن تمرینات خاص و تکنیک‌های بازتوانی، به افراد با ضایعات نخاعی در بازیابی توانایی‌های حرکتی و عملکردی کمک می‌کند.

۱۴٫ ارگوتراپی چگونه به افراد با مشکلات حرکتی اندام فوقانی کمک می‌کند؟ کاردرمانی با ارائه راهکارهایی برای تقویت و بهبود عملکرد اندام فوقانی، به بهبود مهارت‌های دستی و حرکتی این اندام‌ها کمک می‌کند.

منابع:

کاردرمانی – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

Ergotherapie – Wikipedia

Occupational therapy: What it is, who it treats, and more (medicalnewstoday.com)

What is occupational therapy? – InformedHealth.org – NCBI Bookshelf (nih.gov)

 

نیاوا همصدای شما در تمام لحظه ها

One thought on “همه چیز در رابطه با کاردرمانی!

  1. فاطمه میگوید:

    با سلام. دختر من ۴ سالشه و پزشک نورولوژیست تشخیص اتیسم سطح ۱ را دادند.الان ما مدت ۵ ماهه که جلسات کاردرمانی حسی و ذهنی را در کلینیک خانوم موسوی مهر شروع کردیم و به شکل چشم گیری تغییر رفتار رو در فرزندم مشاهده کردیم. با تشکر از مجموعه نیاوا

  2. فاطمه اسدی میگوید:

    با سلام. دختر من ۴ سالشه و پزشک نورولوژیست تشخیص اتیسم سطح ۱ را دادند.الان ما مدت ۵ ماهه که جلسات کاردرمانی حسی و ذهنی را در کلینیک خانوم موسوی مهر شروع کردیم و به شکل چشم گیری تغییر رفتار رو در فرزندم مشاهده کردیم. با تشکر از مجموعه نیاوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *