بیش فعالی یا شیطونی؟

بیش فعالی یا شیطانی؟

از کجا بفهمم کودک بیش فعال است یا شیطون؟

قبل از صحبت درباره بیش‌فعالی، ارزیابی‌هایی وجود دارد که باید آگاه باشید. هر کودک پرانرژی که فعال است، ورجه وورجه می‌کند، بازیگوش و شیطون است، روی تخت می‌پرد و خرابکاری میکند، این بدان معنا نیست که الزاما بیش‌فعال باشد. تشخیص دادن تفاوت بین بیش‌فعالی و شیطنت در کودکان دشوار میباشد، زیرا نشانه‌های هر دو در برخی موارد به شدت شبیه به یکدیگر هستند. لذا، توصیه می‌شود که پیش از برچسب زدن کودک به عنوان کودک شیطون، ارزیابی دقیق و تشخیص نهایی توسط متخصصان گفتاردرمانی یا نورولوژیست صورت گیرد.

اغلب این سوال مطرح می‌شود که آیا کودک من بیش‌فعال است یا شیطون؟برای پاسخ به این سوال، باید به طور دقیق شیطنت و اختلال نقص توجه را مقایسه کرده و درباره تفاوت‌های آن‌ها بیشتر بدانیم.
زمانی که دربارهٔ علائم بیش فعالی در کودکان صحبت می‌شود، این علائم باید به دو دسته تقسیم شوند. برخی از علائم بیش فعالی در کودکان ممکن است فقط به بی‌توجهی و عدم تمرکز آن‌ها مربوط باشد، اما دسته دیگر این علائم به رفتار بیش فعال و تکانشی کودکان اشاره دارد که در محیط مدرسه و خانه قابل مشاهده است. در واقع اختلال بیش‌فعالی یا ADHD نوعی نقص رشدی عصبی است که با افزایش فعالیت حرکتی، انرژی و هیجان بیش از حد معمول،ناتوانی در کنترل حرکات،رفتار های تکانشی و نقص توجه همراه است.

درمان بیش فعالی - گفتاردرمانی نیاوا
و در مقابل، شیطنت ممکن است نشانه‌ای از فضولی، کنجکاوی، یا دستیابی به تجربیات جدید در کودکان باشد، اما عموماً با کنترل‌پذیری و تغییر در رفتارهای کودک قابل مدیریت است. این نوع رفتارها به عنوان بخشی از رشد و توسعه کودکانه تلقی می‌شود.
درواقع تفاوت اصلی این است که بیش‌فعالی یک نقص رشدی عصبی محسوب میشود و نیازمند دارودرمانی،رفتاردرمانی ،گفتاردرمانی و کاردرمانی باشد، در حالی که شیطنت بیشتر یک رفتار نسبتاً عادی در مراحل توسعه کودکی است که معمولاً نیازی به درمان ویژه ندارد.

بیش فعالی یا شیطانی؟
عموماً، علائم بیش فعالی در کودکان و نوجوانان به وضوح قابل تشخیص هستند، حتی والدین قادرند این علائم را در کودکان تا قبل ۶ سالگی تشخیص دهند. این نشانه‌ها بیشتر در محیط‌های خانه و مدرسه به چشم می‌خورند.
برای تمایز دقیق تر بیش فعالی از شیطنت در کودکان، ضرورت دارد به صورت تخصصی به علائم بیش فعالی پرداخته و از منابع علمی استفاده کنیم.

بیش فعالی درمان دارد
جهت کسب اطلاعات بیشتر از مقاله ((بیش فعالی چیست))بازدید نمایید و در صورت داشتن کودکی با علائم مشابه بیش‌فعالی، تیم گفتاردرمانی نیاوا با ارزیابی دقیق و غربالگری، به شما کمک می‌کند تا از طریق تشخیص و مداخله زودهنگام، بهترین درمان را برای شروع سریع‌تر و پیشگیری از عواقب اختلال بیش‌فعالی بر روی ارتباطات، گفتار و زبان کودک خود را به دست آورید.

نیاوا همصدای شما در تمام لحظه ها

One thought on “بیش فعالی یا شیطونی؟

  1. اشتراک ها: بیش فعالی یا اختلال نقص توجه (ADHD)چیست؟ - کلینیک گفتار درمانی نیاوا

  2. اشتراک ها: رفتاردرمانی - کلینیک گفتار درمانی نیاوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *